Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Bolszewie

Zwiedzamy Muzeum Emigracji w Gdyni

Utworzono dnia 05.12.2019

Dnia 27 listopada 2019 roku dzieci uczęszczające na zajęcia języka regionalnego w ramach realizacji programu nauczania języka kaszubskiego wybrały się na wycieczkę do Gdyni. Właśnie w tym mieście powstało pierwsze w kraju muzeum poświęcone historii polskiej emigracji. Z inicjatywy władz miasta w historycznym gmachu Dworca Morskiego, skąd przez dziesięciolecia wypływały polskie transatlantyki, powstała instytucja, która o dziejach wyjazdów i losach Polaków na świecie opowiada w ścisłym związku ze współczesnością. Historia emigracji pisze się bowiem każdego dnia.

Na przestrzeni setek lat w najróżniejsze części świata wyruszano zarówno za chlebem, jak w poszukiwaniu wolności i innego życia. Młodzież, oglądając stałą wystawę, miała okazję prześledzić poszczególne jej części mówiące o Rzeczpospolitej wielu narodów, rewolucji przemysłowej, poznać różne sposoby wędrówek: pieszo, pociągami, na pokładach statków czy później samolotów.

Uczniowie poznali historie wielu anonimowych ludzi, jak np. rodzina Sikorów, która z galicyjskiej chaty wyemigrowała do Ameryki, ale też sławnych Polaków, jak choćby Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Fryderyka Chopina czy Cypriana Kamila Norwida zmuszonych do emigracji na zachód Europy po upadku powstania listopadowego.  

Dzieci miały okazję poznać emocje towarzyszące Polakom podczas podróży statkiem z Europy do Ameryki, ale także zrozumieć trudne wybory, jakie podejmowali nasi rodacy w Nowym Jorku czy Chicago bezpośrednio po przyjeździe.  Dowiedzieli się o pierwszych polskich osiedlach robotniczych, kościołach , szkołach, ośrodkach kultury, gdzie nadal pamiętano o polskim języku i tradycjach. Tysiące mil od Polski powstawały miasta o nazwach zbliżonych do polskich, jak np. Częstochowa czy Panna Maria.

Wizyta w muzeum pozwoliła uczniom bliżej poznać jedno z najważniejszych zjawisk polskiej historii,  gdyż po wstąpieniu do Unii Europejskiej emigracja stała się pokoleniowym doświadczeniem milionów młodych Polaków. Dziś prawie każdy zna kogoś, kto zdecydował się na emigrację, gdyż na całym świecie żyje ponad 20 milionów ludzi polskiego pochodzenia.

Hanna Dettlaff

INFORMACJE DLA UCZNIÓW KLAS ÓSMYCH

            Zachęcamy do zapoznania się          z ofertą  szkół ponadpodstawowych.

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

"LAPTOP DLA UCZNIA"

Rozstrzygnięto wszystkie przetargi na laptopy dla czwartoklasistów

BIBLIOTEKA SZKOLNA

NASZ FACEBOOK

Czy Facebook to pożeracz czasu? | Radio Września FM

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

SZKOLNY KLUB SPORTOWY

Instytut Goethe