„Świetlica wita Was,

Tu szybko mija czas.

Radosny uśmiech dzieci,

Jak ptak ku słońcu leci.

Dla nas jest zawsze bezcenny.

Więc przyjdź do naszej świetlicy,

Najlepszej w okolicy!”

Świetlica szkolna to placówka opiekuńczo-wychowawcza prowadzona przez szkołę, umożliwiająca uczniom uczestniczenie w interesujących ich zajęciach oraz wykonywania prac domowych.

Świetlica czynna jest od 7.00 do 17.00

Opiekę wychowawczo-dydaktyczną w świetlicy sprawują:

Sabina Kwidzińska

Dagmara Pach
Ziemann Magdalena

W NASZEJ ŚWIETLICY SZKOLNEJ PROWADZONE SĄ ZAJĘCIA:

- rozwijające umiejętności manualne ( zabawy konstrukcyjne, układanki, malowanie farbami, rysowanie, kolorowanie, wycinanie, wydzieranie, sklejanie, origami i inne),
- rozbudzające zainteresowania czytelnicze (czytanie prasy, wierszy, własne próby literackie, konkursy, spotkania czytelnicze w bibliotece),
- wzbogacające posiadane wiadomości, zaspakajanie ciekawości uczniów ( czytanie książek, encyklopedii, oglądanie programów i filmów edukacyjnych, rozmowy i pogadanki z uczniami, gry dydaktyczne i edukacyjne),
- kształtujące umiejętności : wypowiadania się na zadany i dowolny temat (rozmowy z uczniami, pogadanki, zabawy typu – „dokończ zdanie”, „nazwa na daną literę” i inne),
- kształtujące umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy (konkursy, quizy, rozwiązywanie i układanie krzyżówek, zagadek, gry dydaktyczne, układanki, zabawy tematyczne, odrabianie prac domowych),
- wzbogacające ekspresję twórczą (pisanie tekstów, prace plastyczne, zabawy konstrukcyjne, zabawy tematyczne, zajęcia muzyczne),
- kształtujące ekspresję ruchową (zabawy taneczne, dyskoteki),
- zwiększające sprawność fizyczną ( gry i zabawy zręcznościowe),
- relaksujące ( relaks przy muzyce, zabawy wyciszające, oglądanie filmów, spacery).

Szczególną uwagę zwracamy na kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie rówieśniczej. Dbamy o wdrażanie uczniów do przestrzegania przyjętych zasad, regulaminu o wyrabianie umiejętności nawiązywania kontaktów z kolegami, rozmawiania, słuchania, wyrażania swoich potrzeb, przekonań i uczuć oraz dostrzegania ich u innych (kształtowanie postawy asertywnej), ćwiczenie umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych, panowania nad emocjami. Staramy się uczyć dzieci oceniania siebie i postaw kolegów, zachowania się w sytuacjach trudnych (np.: doznanie przykrości, przegrana), planowania pracy indywidualnej i grupowej, ponoszenia odpowiedzialności za wykonywanie zadań. Przyzwyczajamy do utrzymywania porządku i troski o wspólne mienie.

Jeżeli rodzice dziecka nie wyrażają zgody na odrabianie zadań domowych podczas pobytu na świetlicy, proszeni są o potwierdzenie tego faktu pisemnie.