Gminny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Polskiej

Utworzono dnia 03.03.2020

Dnia 28.02.2020 roku w Szkole Podstawowej w Bolszewie odbyły się eliminacje gminne do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Polskiej.

Wzięło w nim udział 22. uczniów, którzy recytowali wiersze w trzech grupach wiekowych: klasy I- III, IV- VI oraz VII – VIII. Jedna z uczestniczek zaprezentowała poezję śpiewaną.

Celem konkursu było rozwijanie zamiłowania do poezji, kształtowanie wrażliwości na piękno słowa, popularyzowanie twórczości poetów polskich oraz zachęcanie do występowania na scenie.

Prezentacje uczniów z klas I-III oceniała komisja w składzie: Marek Czoska, Justyna Kurlapska i Magdalena Darga, a występy starszych recytatorów z klas IV-VIII  jury, w skład którego wchodzili: Krzysztof Sapieha, Maria Treder i Henryka Albecka. Komisje brały pod uwagę opanowanie pamięciowe, dykcję, właściwy dobór utworu oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Po wysłuchaniu wszystkich uczniów jury wyłoniło zwycięzców.

W kategorii klas I- III
zwyciężył Kacper Sychowski z SP w Gościcinie
II miejsce zajęła Kornelia Czapczyk SP Bolszewo                                                                                        III miejsce: Franciszek Klimek SP Orle
Wyróżnienie: Oliwia Najmuła SP Bolszewo

W kategorii klas IV-VI
zwyciężyła Lena Węska z SP w Bolszewie
II miejsce zajęła Julia Janicka SP Gościcino
III miejsce:   Amelia Raszewska  SP Bolszewo
Wyróżnienie: Noemi Roszmann  SP Orle

Wśród najstarszych recytatorów z klas VII –VIII jury przyznało nast. lokaty:
I miejsce  -  Aleksandra Schulz z SP w Gościcinie
II miejsce- Julia Dzięgelewska SP Bolszewo
III miejsce - Aleksandra Skwiercz SP Gościcino
Wyróżnienie- Mikołaj Mokrzycki SP Nowy Dwór Wejherowski

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, a zwycięzcy nagrody książkowe. Uczniowie, które zajęli pierwsze i drugie miejsca w poszczególnych grupach wiekowych,  będą reprezentowali Gminę Wejherowo w eliminacjach powiatowych Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Polskiej. Kolejny etap odbędzie się 26 marca w Wejherowie. Życzymy powodzenia!

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom konkursu życzymy sukcesów w kolejnych konkursach recytatorskich.

W czasie konkursu można było podziwiać dekoracje wykonane przez panią Bożenę Reszkę i Marzenę Hazukę – Beraś.  Nad właściwym przebiegiem eliminacji czuwały organizatorki: Alicja Lange, Maddalena Darga i Daniela Okrój.

Hanna Dettlaff

Gminny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Polskiej