Projekt „Reaguj – dzięki temu możesz coś zmienić”

Utworzono dnia 01.07.2022

Dnia 9 czerwca 2022 r. w ramach projektu przeciwdziałania agresji w szkole pt. „Reaguj - dzięki temu możesz coś zmienić” odbył się Antibullying Day. Projekt odbywał się w kilku etapach:

• zajęcia prowadzone przez wychowawców - Lekcje szczęścia;
  • przeprowadzenie ankiet wśród uczniów na temat złości, agresji i przemocy oraz sposobów radzenia sobie ze złością;
  • szkolne gazetki w salach i na korytarzach “Widzę, reaguję!”;
  • konkurs plastyczny na plakat „Dekalog dobrych zachowań”- wykonywanie plakatów w klasach dotyczących właściwych zachowań;
  • prezentacja multimedialna na temat agresywnych zachowań;
  • konkurs plastyczny na logo projektu;
  • warsztaty z psychologiem i pedagogiem, projekcje filmów edukacyjnych na przykład dotyczących problemu przemocy, Bullyingu - Szkoła wolna od przemocy;
  • podsumowanie realizacji podjętych działań- „AntiBullying Day”, “wear pink - ubierz się w różowe”;
  • „Dzień magicznych słów w szkole”

W tym dniu uczniowie naszej szkoły przybrali różowe barwy, które są symbolem obchodzonego corocznie na całym świecie dnia przeciwstawiania się nękaniu. Jeśli ktoś nie posiadał w swojej garderobie niczego różowego, mógł skorzystać z malowania twarzy na kolor różowy przez panią Monikę Walkowiak. Do tego dnia uczniowie naszej szkoły sumiennie przygotowywali się wraz ze swoimi wychowawcami. Jednym z zadań było przygotowanie gazetek ściennych w klasach oraz plakatów o tematyce przeciwdziałania agresji w szkole. W trakcie zajęć z wychowawcą przedstawiono prezentację multimedialną pt. „Stop nękaniu i przemocy w szkole”, której autorem była Pani Ewelina Hewelt. Prezentacja zawierała materiały ze szkolenia w Barcelonie, które zostały dokładnie omówione przez panią Alicję Buczyło - Lniską podczas spotkania nauczycieli zespołu projektowego. Nasza nauczycielka plastyki, Pani Marzena Hazuka - Beraś, zorganizowała konkurs na logo projektu. Uczniowie na lekcji plastyki projektowali symbol, który najbardziej odzwierciedlał sprzeciw nękaniu w szkole. Najlepsze prace zostały nagrodzone. Wyłoniliśmy dwie prace, które były inspiracją do wykonania symbolicznych naklejek oraz dwie kolejne, z których wydrukowaliśmy plakaty, wszystko ze środków przyznanych w ramach projektu Erasmus+. Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez panią psycholog Lidię Kaniewską oraz pedagog Aleksandrę Matysiak. Warsztaty uświadomiły nam, że nie wszyscy uczniowie potrafią wskazać zachowania, które zaliczają się do nękania (np. uporczywe zabieranie komuś rzeczy w ramach „żartu”). Dlatego projekt ten zostanie już z nami, aby każdy z uczniów wiedział, że tworzymy razem społeczność, która jednym głosem sprzeciwia się agresji, ponieważ chcemy czuć się bezpiecznie. Poza powyższymi działaniami dla nauczycieli zostały przygotowane „lekcje szczęścia”, których scenariusze można pobrać z naszej strony i wykorzystać w trakcie zajęć z wychowawcą. Zainspirowani stroną internetową Action for Happiness stworzyliśmy Planer szczęścia, w którym wpisywaliśmy propozycje dobrych uczynków w wybranych dniach tygodnia. Każdego miesiąca na drzwiach sal lekcyjnych pojawiały się różowe kalendarze z życzliwymi zadaniami. Finał projektu miał barwy koloru różowego i miał zachęcić uczniów do spojrzenia na wszystkie konflikty i nieporozumienia przez „różowe okulary”, bo czy rzeczywiście to, co nam się w kimś nie podoba, powinno być piętnowane? Czy nie lepiej spojrzeć na konflikt z innej strony i odpowiedzieć na niego zwykłą życzliwością?

Alicja Buczyło – Lniska, Aleksandra Matysiak, Lidia Kaniewska, Monika Walkowiak

Link do prezentacji multimedialnej Pani Eweliny Hewelt:

Link do ankiety dla uczniów na platformie Kahoot!

Projekt „Reaguj – dzięki temu możesz coś zmienić”

Utworzono dnia 24.08.2022, 22:09

ZAŁĄCZNIKI: