Malta - nie tylko na wakacje

Utworzono dnia 15.03.2021

Malta, choć jest niewielkim krajem (33 km długości), ma wiele do zaoferowania. Jej strategiczne położenie na Morzu Śródziemnym sprawia, że Malta  słynie z wielokulturowości.
W czasach starożytnych była własnością Fenicjan czy Kartagińczyków. W czasach nowożytnych przez wiele lat była siedzibą Zakonu Kawalerów Maltańskich, a w XIX wieku stała się kolonią brytyjską. W czasie II wojny światowej wyspa odgrywała kluczową rolę jako brytyjska baza morska i lotnicza w środkowej części Morza Śródziemnego. W tym czasie Malta była także celem wielu nalotów włoskich i niemieckich z bazy na Sycylii.

Malta to także przepyszna kuchnia maltańska. Bliskość Sycylii sprawia, że dominuje tam kuchnia włoska, ale można tu znaleźć także typowo brytyjskie dania jak ryba z frytkami
czy szarlotka. Jednak Malta posiada także własne specjały. Zalicza się do nich potrawy, w których główną rolę pełnią zioła i warzywa, jak pomidory, zielona papryka, kabaczki, bakłażany. Ryb i owoców morza jest pod dostatkiem – podaje się je gotowane, duszone lub pieczone.Tradycyjną potrawą maltańską jest królik serwowany na wiele sposobów.
A typowym fast foodem jest pastizzi - bułeczki z ciasta francuzkiego nadziewane pastą z zielonego groszku.

Malta jest jednak przede wszystkim rajem dla uwielbiających słońce i ciepłą wodę, okolice wyspy to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania w basenie Morza Śródziemnego.
W grotach można spotkać granika, seriolę, pagrusa, kałamarnicę czy ośmiornicę olbrzymią. W głąb morza warto zajrzeć w niesamowitym morskim jeziorze Blue Hole, wpłynąć do Blue Grotto czy poskakać do morza z tarasów w St Peter's Bay.

Dla nauczycieli naszej szkoły Malta to jednak coś jeszcze. Grupa pedagogów w ramach projektu ERASMUS+ miała możliwość wzięcia udziału w szkoleniach organizowanych w tym pięknym kraju. Malta słynie ze swoich szkół językowych. Kurs Fluency and Language Development for Educational Staff był dla nauczycieli, którzy chcieli podszkolić się językowo. Kursy metodyczne Learning, Fun and Games dla tych którzy języka obcego nauczają oraz kurs Empowerment in ICT Skills Making Use of Technology Tools dla tych, którzy szukają nowoczesnych metod przekazywania wiedzy.

A samą atmosferę tego szczególnego miejsca, mam nadzieję, że udało się zaprezentować na wystawie pamiątek i fotografii zamieszczonej przy głównym wejściu do budynku przy ulicy Szkolnej. Zapraszamy do obejrzenia.

Nauczyciele SP Bolszewo

Malta nie tylko na wakacje

Utworzono dnia 15.03.2021, 19:18