Wielki sukces Mateusza Dziadowicza, ucznia klasy VII f

Utworzono dnia 13.03.2020

W dniach 6 – 8 marca 2020 r. w na Wydziale Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyły się eliminacje centralne I Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej Juniorów. Wydarzenie to poprzedziły eliminacje szkolne, a następnie eliminacje okręgowe, które dla uczniów województwa pomorskiego odbyły się na Wydziale Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Przez wszystkie etapy przeszedł do finału Mateusz Dziadowicz, uczeń klasy VII f, dla którego historia jest wielką pasją.

Organizatorem I Olimpiady Historycznej Juniorów jest Polskie Towarzystwo Historyczne, które uzyskało dofinansowanie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ogólnopolski Konkurs Historyczny dla uczniów szkół podstawowych został ujęty w wykazie olimpiad przedmiotowych uprawniających do zwolnienia laureatów z danego przedmiotu na egzaminie ósmoklasisty. W finale olimpiady uczestniczyło 46 uczniów z całej Polski, zakwalifikowanych do etapu centralnego.

W dniu 7 marca 2020 r. odbywały się testy pisemne i ustne prezentacje uczestników, następnego dnia, 8 marca, odbyło się podsumowanie I Olimpiady Historycznej Juniorów, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. W uroczystości wzięli udział wiceminister Edukacji Narodowej, Maciej Kopeć, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, prof. Tomasz Schramm, prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Beata Mikołajczyk, członkowie Komitetu Głównego Olimpiady oraz licznie zgromadzeni nauczyciele i rodzice finalistów. Mateusz Dziadowicz zdobył 94 punkty na 100 możliwych i zajął I miejsce oraz uzyskał tytuł laureata Olimpiady. Uzyskanie tytułu laureata Olimpiady o zasięgu ogólnopolskim to najwyższe osiągnięcie naukowe w historii szkoły. Ale to nie wszystkie osiągnięcia Mateusza. W ubiegłym roku szkolnym uzyskał, jako uczeń klasy VI, tytuł laureata Wojewódzkiego Kuratoryjnego Konkursu z Historii. Tytuł ten w roku szkolnym 2018/2019 uzyskał również jego brat, Piotr. Razem są uczniami tej samej klasy. W tym roku szkolnym Mateusz kolejny raz został laureatem Wojewódzkiego Kuratoryjnego Konkursu z Historii. Ponadto zajął II miejsce i uzyskał tytuł laureata w X Wojewódzkim Konkursie Historycznym „Sierpień 80”. Opiekunem Mateusza jest nauczycielka historii, pani Katarzyna Błędzka.

POMAGAMY

Pomoc dla naszej uczennicy