Warsztaty w czytelni z „Bardzo głodną gąsienicą”

Utworzono dnia 11.12.2019

Niedawno w czytelni szkolnej odbyły się warsztaty dla klas „0”f i „1”e z książką E.Carle „Bardzo głodna gąsienica”. Dzieci z klas VI przygotowały dla młodszych kolegów i koleżanek przedstawienie o warzywach oraz zaśpiewały piosenkę, aby zachęcić dzieci do wysłuchania książki. Dzieci bardzo żywo zareagowały na występ i z chęcią wysłuchały książki. Jej bohaterką jest mała, zielona i bardzo żarłoczna gąsienica, która wędruje przez świat w poszukiwaniu smakołyków. Gąsieniczka podjada nie tylko listki i owoce, ale nie gardzi także czekoladowym ciastkiem czy kawałkiem serdelka. Podczas czytania książki nauczyciele bibliotekarze rozmawiali z dziećmi o jedzeniu, co jest zdrowe, a co nie. Dzieci dowiedziały się również, że jedzenie nie tylko sprawia przyjemność, ale w nadmiarze może szkodzić, tak jak gąsienicy, której ucztowanie skończyło się ogromnym bólem brzucha.

Po wysłuchaniu książki i krótkiej rozmowie na dzieci czekały zadania do wykonania. Dzieci uczyły się liczyć do 10 dopasowując do wygryzionych w liściach dziurek przez gąsienicę odpowiednie cyfry. Następnie przypomniały sobie dni tygodnia w odpowiedniej kolejności. Zawieszały również na sznureczku produkty, które gąsieniczka zjadła w sobotę. Dopasowywały także połówki motyli w odpowiednie pary. Uczyliśmy się cyklu rozwoju motyla od jajeczka po gąsieniczkę, kokon i na końcu wykluwający się z kokonu motyl. Chętne dzieci zostały zawinięte w kocyk, aby mogły poczuć się jak gąsieniczka w kokonie. Na koniec zabaw dzieci wykonały motyli taniec. Wylosowane dziecko założyło skrzydła motyla i prowadziło resztę motylków w tańcu. We wszystkich zadaniach pomocne były również starsze dzieci, które rozdawały pomoce do zadań. Lekcję zakończyliśmy wykonaniem przez dzieci pracy plastycznej. Dzieci wspólnie ozdabiały części gąsieniczki i motyla, które później stały się przepiękną dekoracją biblioteki. W podziękowaniu za wspólną lekcję dzieci dostały kolorowankę z bardzo głodną gąsienicą.

Warsztaty w czytelni z „Bardzo głodną gąsienicą”

Utworzono dnia 26.12.2019, 12:18