Udział młodzieży w Gminnym Konkursie pięknego czytania

Utworzono dnia 05.12.2019

W listopdzie uczennice naszej szkoły: Klara Kubińska, Julia Dzięgelewska i Maja Zielonka wystartowały w Gminnym Konkursie pięknego czytania po kaszubskuo nazwie “Méster Bëlnégò Czëtaniô”.  Eliminacje odbyły się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Dziewczęta miały za zadanie pięknie przeczytać wylosowane fragmenty tekstów. Dla Klary, uczennicy klasy 5 c, był to fragment z trzech pierwszych rozdziałów kaszubskiej epopei pt. Żëcé i przigòdë Remùsa  Aleksandra Majkowskiego.

Julia i Maja, uczennice klasy 7c i 8c, zmierzyły się z trudniejszymi tekstami Bolesława Borka z książki pt. ,,Lesôcczé pòwiôstczi ë jiné dokôzë” , losując wybrany fragment opowiadania z następujących tekstów: Bùdinczi, Dim, Gromica, Gwiôzdë, Jãzëczk, Krziż, Mòdrôk, Rëbë.Dziewczęta świetnie wywiązały się z tego zadania. Julia Dzięgelewska zajęła 1., a Klara Kubińska 3. Miejsce w swoich kategoriach i obie reprezentowały naszą szkołę w eliminacjach powiatowych w Luzinie, które odbyły się 26 listopada 2019 roku. Tym razem, do etapu regionalnego dostała się Julia Dzięgelewska, zajmując 1. miejsce i to właśnie ona będzie reprezentować nasz powiat 13 grudnia w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej  w Wejherowie.

Wszystkie dziewczęta na pewno zasługują na słowa uznania, gdyż godnie reprezentowały naszą szkołę, a za Julię trzymamy kciuki i życzymy jej dalszych sukcesów.

Hanna Dettlaff

Gminny Konkurs pięknego czytania