Podsumowanie projektu edukacyjnego "LAS BEZ TAJEMNIC"

Utworzono dnia 11.06.2020

W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie oddziałów II A oraz II D realizowali projekt edukacyjny ,,LAS BEZ TAJEMNIC".
Projekt ten obejmował zestaw działań mających na celu rozwijanie wiedzy o środowisku oraz kształtowanie postaw ekologicznych już u młodszych dzieci. Jego najważniejszymi celami było: rozwijanie u dzieci zainteresowań przyrodniczych, poznanie ekosystemu, jakim jest las, określanie składowych i funkcji tego ekosystemu, zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami ochrony środowiska, wyrabianie nawyków proekologicznych, poznanie leśnych gatunków roślin, także tych objętych ochroną, rozumienie potrzeby dokarmiania zwierząt i roślin w czasie zimy oraz zachęcanie do aktywnego poznawania przyrody i procesów w niej zachodzących;
W okresie od września 2019 do lutego 2020 roku uczniowie uczestniczyli między innymi w w wycieczce edukacyjnej do Leśnego Ogrodu Botanicznego w Marszewie, gdzie brali udział w zajęciach „Dotknij lasu” oraz odbyli spacer po lesie, w czasie którego oglądali najpopularniejsze gatunki polskich drzew. Uczniowie uczestniczyli też w warsztatach twórczych, podczas których poznawali wybrane gatunki ssaków i ptaków oraz ich głosy. W ramach realizacji zagadnień projektu uczniowie uczestniczyli także w konkursie fotograficznym „Las w jesiennej szacie”. Podczas wystawy zdjęć zaprezentowali swoje wspomnienia z wycieczek i spacerów do lasu. Realizacja zagadnień projektu „Las bez tajemnic” odbywała się także poprzez zajęcia tematyczne i czytelnicze, podczas których uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat korzyści płynących z lasu dla człowieka oraz na temat właściwego, proekologicznego, a także bezpiecznego zachowania w lesie i korzystania z jego dobrodziejstw. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość rozwinięcia umiejętności pracy zespołowej, współpracy i wytrwałości.

Na zakończenie realizacji projektu uczniowie przygotowali wspólny album ,,Las bez tajemnic. Wybrane gatunki drzew rosnących w Polsce". Każde dziecko opracowało w dowolnym edytorze tekstu informacje na temat wybranego drzewa. Następnie prace dzieci zostały połączone w jeden, wspólny dokument, tworzący album. Zachęcamy do zapoznania z albumem, którego wersja elektroniczna znajduje się poniżej, w załączniku.

ZAŁĄCZNIKI:

ALBUM "LAS BEZ TAJEMNIC"