Obchody związane z kampanią „Biała Wstążka” na terenie szkoły przy ul. Leśnej

Utworzono dnia 26.12.2019

W dniach 2 -13 grudnia miały miejsce działania profilaktyczne związane z ogólnoświatowymi dniami w ramach kampanii”Białej Wstążki”. Akcja ma na celu przeciwdziałanie przemocy szczególnie wobec kobiet.

W szkole skoncentrowaliśmy się na promowaniu idei „Białej wstążki”. Odbyły się spotkania w klasach dot. informacji związanych z akcją, młodzież została zapoznana z historią kampanii oraz z możliwościami włączenia się w działania promujące wartość szacunku, tolerancji, współpracy i zaangażowania społecznego, jakie niesie ze sobą wspomniana akcja.

Uczniowie wybranych klas uczestniczyli w zajęciach - warsztatach psychoedukacyjnych pt. „Złość, agresja, przemoc.” przygotowanych przez szkolnego pedagoga oraz psychologa. Poznawali różnice między tymi trzema zjawiskami, uczyli się możliwości radzenia sobie z nimi, reagowania w sytuacjach przemocowych oraz poznali podstawowe miejsca i kontakty, gdzie można szukać pomocy w sytuacjach trudnych.

W celu promowania właściwych wzorców będących najlepszym środkiem zapobiegającym przemocy, ogłoszono konkurs plastyczny „ Postaw na rodzinę”. Uczniowie mieli za zadanie przedstawić wartość rodziny, ciepła i bezpieczeństwa jakie daje domowe ognisko w formie plakatu wykonanego w dowolnej formie artystycznej. Prace utworzyły na korytarzu szkolnym wystawę, którą mogli podziwiać zarówno uczniowie jak i rodzice i pracownicy szkoły. Najlepsze z prac konkursowych zostały nagrodzone atrakcyjnymi grami planszowymi, skłaniającymi do wspólnej zabawy w bliskim gronie rodziny i przyjaciół. W tę część akcji zaangażowali się wychowawcy klas 0-3 oraz nauczyciele plastyki.

Główne obchody akcji miały miejsce 10 grudnia, w „Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka”. W tym dniu wszyscy nauczyciele propagowali wartości kampanii poprzez małą białą wstążkę przypiętą do ubrania. Chętne osoby mogły też otwarcie zaprezentować swoją postawę i skorzystać ze wstążek rozdawanych w tym czasie przez zaangażowanych w projekt uczniów. Uczniowie klas 6-4 wzięli udział w apelu profilaktycznym połączonym z prezentacją multimedialną dot. kampanii „Białej Wstążki”, problemu przemocy i praw człowieka. Po apelu dzięki wsparciu nauczycieli i determinacji uczniów udało się zorganizować wielki happening na rzecz akcji. Uczniowie utworzyli ze swoich ciął krąg antyprzemocowy biegnący przez całą szkołę i w jego ramach przekazali sobie symbol akcji – białą wstążkę , na znak swojej postawy promującej reagowanie na przemoc i wspieranie jej ofiar.

Działania profilaktyczne uświetniły przyjemne dla ucha i miłe dla serca występy zespołu muzycznego, który złożony był z uczennic klasy 7 a, Klaudii Barteckiej, Mileny Góralskiej i Julii Wilk .

Działania koordynowały psycholog Lidia Kaniewska i pedagog Jolanta Szmuda.

Obchody związane z kampanią „Biała Wstążka” na terenie szkoły przy ul. Leśnej

Utworzono dnia 26.12.2019, 12:29