Międzynarodowy Konkurs Czytelniczy - Maraton Czytelniczy

Utworzono dnia 11.10.2020
W naszej bibliotece odbył się pierwszy test z Międzynarodowego Konkursu Czytelniczego.
Nasi uczniowie wspaniale się spisali, życzymy im powodzenia w kolejnym teście, który już za miesiąc. Tym razem dzieci z klas :
I-III czytają:
"Słońcem na papierze. Wesoła opowieść o Kornelu Makuszyńskim” Anny Czerwińskiej-Rydel

"Autorka wraz z młodym czytelnikiem zagląda do rodzinnego domu państwa Makuszyńskich, do egzotycznej dziś szkolnej izby, odwiedza miejsca beztroskich zabaw z rówieśnikami, prowadzi do Burbiszek, gdzie pisarz przeżył swoją wielką miłość, do Warszawy i Zakopanego... Na plan pierwszy wysuwają się zawsze spotkania z różnymi osobami, np. z panem Marianem Walentynowiczem, twórcą wizerunku Koziołka Matołka, z małym urwisem Stasiem Marusarzem i jego siostrą Heleną, która jako pierwsza dziewczynka, z czerwonymi kokardkami w warkoczach, startowała w zawodach narciarskich (pisarz był fundatorem nart dla uzdolnionej młodzieży z Podhala."

lub z powodu słabej dostępności pierwszej książki dzieci mogą pisać test z książki "Dzieci pana Astronoma" Wandy Chotomskiej

"Czy wiecie, jak zbudowany jest Kosmos? Nie? Ja też nie wiedziałam, ale dowiedziałam się od Teleskopki i Teleskopka, dzieci pana Astronoma – co to jest Układ Słoneczny i gwiazdozbiory, dlaczego planety krążą dookoła Słońca, czy planety mają księżyce?

Dzieci nauczyły się tego od swojego taty, uczyły się, bawiąc. Napisały list do Słońca i odwiedziły dziwny ogród zoologiczny, w którym mieszkają znaki zodiaku. Teleskopka i Teleskopek przekazali swoją wiedzę mnie, a ja przekazuję ją Wam. I mam nadzieję, że przy czytaniu też będziecie się bawić. Ponieważ wszystko, czego się dowiedziałam, zrymowałam, żeby łatwiej było zapamiętać."

IV-VI czytają:
G. Bąkiewicz, K. Szymeczko, P. Wakuła, "Piastowskie orły. 10 opowiadań z czasów Piastów"
"Piastowskie orły – 10 opowiadań z czasów Piastów to pierwsza pozycja z serii „Zdarzyło się w Polsce”. W pięciu tomach współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii, ukazali węzłowe punkty polskich dziejów, widziane oczami zwyczajnych ludzi: wojów, kupców i kmieci – naszych przodków. Za ich sprawą czytelnik Piastowskich orłów stanie się świadkiem chrztu Polski i zjazdu gnieźnieńskiego, ujrzy bohaterów bitwy pod Legnicą i krwawej łaźni gąsawskiej, będzie towarzyszył Bolesławowi Chrobremu, Władysławowi Łokietkowi i Kazimierzowi Wielkiemu w najważniejszych chwilach ich życia… i śmierci."

VII-VIII czytają:
Peter Wohlleben, "Sekretne życie drzew"
"W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy."

Trzymamy za Was kciuki !

Biblioteka ul.Szkolna