Maraton czytelniczy

Utworzono dnia 11.12.2019

Uczniowie klas II-III ostatnio czytali książkę „Czy wróżka Zębuszka istnieje?” M.H.Milewska

Głównym bohaterem jest Leon, uczeń drugiej klasy szkoły podstawowej, który postanawia dowiedzieć się prawdy o wróżce Zębuszce. Obmyśla plan… zrobi wywiady ze znanymi mu dorosłymi i dzięki temu dowie się wszystkiego. Chłopak jest bystry i bardzo wnikliwy, zatem nie powinien mieć trudności.

Na początku układa sobie listę pytań, każdego przed wywiadem zapewnia, że mogą być szczerzy, bowiem jakiekolwiek imiona zostaną zmienione przed ewentualną publikacją wniosków, jakie uda mu się wyciągnąć.

Czytelnik jest świadkiem wszystkich spotkań i poznaje wypowiedzi wszystkich dorosłych. Wraz z Leonem dochodzi do cudownych wniosków, które na końcu książki zostały spisane przez chłopaka jako podsumowanie. A wnioski są bardzo prawdziwe i dające nadzieję.  Okazało się, że wszyscy dorośli też się mylą i nie są ideałami, dorośli nie są zawsze poważni i potrafią śmiać się i żartować, mają swoje wady i słabości, boją się różnych rzeczy, a nawet ci, którzy dziś są prawdziwymi bohaterami, jako dzieci potrafili nawet ZSISIAĆ się do łóżka! :O

Świetna książka, czyta się jednym tchem, zachęca do refleksji i własnych prób robienia wywiadów ze znanymi sobie ludźmi. Przecież nawet od trochę spiętej mamy kolegi można dowiedzieć się tylu niesamowitych rzeczy!

Uczniowie klas IV-VI czytali książkę „Wojna, która ocaliła mi życie” K.B.Bradley

Osadzona w realiach II wojny światowej niezwykła historia, która łączy przygodę oraz poruszającą opowieść o rodzinie, tożsamości i poczuciu własnej wartości.

Dziesięcioletnia Ada całe swoje życie spędziła zamknięta w jednopokojowym mieszkaniu. Jej matka tak bardzo wstydzi się zdeformowanej stopy córki, że trzyma dziewczynkę w izolacji. Kiedy więc młodszy brat Ady, Jamie, ma zostać ewakuowany z Londynu, by schronić się przed wojną, dziewczynka nie zwleka ani chwili: ucieka z domu, by wyruszyć w podróż razem z nim.

Tak oto zaczyna się wielka przygoda Ady, a także Susan Smith – kobiety, która jest zmuszona przyjąć tych dwoje pod swój dach. Ada uczy się czytać i jeździć konno, patroluje też okolicę w poszukiwaniu niemieckich szpiegów. Z czasem zaufa Susan, a Susan pokocha ją i Jamiego. Czy jednak ich więź okaże się dość silna, by pozwolić im razem przetrwać wojnę? Czy może Ada i Jamie będą musieli wrócić do okrutnej matki?

Książka wciąga niesamowicie czytelnika, trzyma w napięciu cały czas. Wyraziste postacie, stałe, dość szybkie tempo akcji i rodzinny dramat z wielką historią w tle sprawia, że książka jest naprawdę ciekawa dla nastolatków.

W grudniu uczniowie czytają:

Klasy II-III

„ Ciumkowe historie, w tym jedna smutna” P.Beręsewicz”

Klasy IV-VI

„ O chłopcu, który szukał domu” I.Jurgielewiczowa