Kącik przyrodniczy – integracyjne centrum naukowe

Utworzono dnia 22.10.2018

Kąciki przyrody to integralna część sali lekcyjnej. Dlaczego są tak ważne w klasach integracyjnych?

Kącik przyrodniczy jest jednym z pomysłów na zainteresowanie maluchów otaczających je światem, roślinami, zwierzętami czy ekologią. To właśnie w tych miejscach dzieci podczas codziennego obcowania z naturą kompletują jej dary, które następnie opisują, kategoryzują i obserwują. Zgromadzone przedmioty to nie wystawa eksponatów, takie miejsca umożliwiają uczniom swobodę doświadczeń. To właśnie w tych miejscach wykonujemy eksperymenty. Uczniowie sami wysuwają wnioski, usprawniają myślenie przyczynowo-skutkowe.

Najważniejsze funkcje, jakie posiada szkolny kącik przyrodniczy:

poznawcza – uczniowie, którzy mają do czynienia z roślinami a nawet z małymi zwierzątkami poznają świat i pielęgnują w sobie szacunek do przyrody. Idealny kącik przyrody to miejsce, do którego maluchy zaglądają z ciekawością i w życiu której mają aktywny udział.

edukacyjna –odpowiednio dobierając elementy w kąciku np. ze względu na pory roku można poszerzyć wiedzę kilkulatków na tematy przyrodnicze. Obserwacje i eksperymenty przeprowadzane w kąciku przyrodniczym to świetny sposób na zapoznanie maluchów nawet z niełatwymi tematami.

dekoracyjna – stanowi tematyczny wystrój sali o każdej porze roku! Doskonale sprawdzą się tu zarówno dekoracje świąteczne, jak i typowo przyrodnicze, Nawet, jeśli kącik przyrody zajmuje naprawdę mało miejsca, może skutecznie przyciągać wzrok nie tylko dzieci, ale wszystkich osób zaglądających do sali.