KRAJOBRAZ WIELKOMIEJSKIEJ WARSZAWY

Utworzono dnia 14.01.2019

14 grudnia 2018 roku odbyła się otwarta lekcja geografii przygotowana przez Panią Ilonę Szukieć. Temat zajęć dotyczył architektury Warszawy. Na zajęciach uczniowie poznali cechy wielkomiejskiego obrazu oraz atrakcje turystyczne naszej stolicy. W ramach ćwiczeń zachęcali w języku angielskim zagranicznego turystę do odwiedzenia największego w naszym kraju miasta.

Materiał dydaktyczny zaprezentowany został przy zastosowaniu technologii TIK. Pani Ilona zastosowała umiejętności nabyte na kursie dotyczącym pracy z tablicami interaktywnymi. Mieliśmy okazję zapoznać się z programem Activ Inspire, w którym została przygotowana lekcja. Zajęcia rozpoczęły się od magicznego pudełka, w którym zostały ukryte zdjęcia z charakterystycznymi komponentami tworzącymi wielkomiejski charakter miasta. Zadaniem uczniów było wydobycie ich przy pomocy dłoni na zewnątrz. Kolejnym ciekawym elementem zastosowanym przez Panią Ilonę, który wzbudził zainteresowanie uczniów była lupa, która pokazywała nam ukryte pod zdjęciami pojęcia.

Następnie uczniowie przeszli do pracy w grupach, w których uzupełniali teksty brakującymi wyrazami o ciekawych miejscach w Warszawie. Każdy zespół zajmował się inną atrakcją. Po uzupełnieniu zadania reprezentanci grup w parze z nauczycielem odczytali głośno dialogi w języku angielskim (!!)

Nawiązując do budynku stadionu narodowego Pani Ilona stworzyła podsumowanie zajęć w formie meczu piłki nożnej. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące nowo nabytych wiadomości. Poprawna odpowiedź stanowiła gol dla drużyny.

Podczas lekcji geografii poza technologią informacyjno-komunikacyjnej wdrożona została również metoda CLIL, ponieważ każdy dialog opracowany został przez Panią Ilonę w języku angielskim. W ten sposób nauczyciel stworzył realną sytuację, gdzie udzielamy wskazówek osobie z zagranicy. Uczniowie mogli przekonać się o tym, że nauka języka obcego jest przydatna w życiu codziennym.

Dzięki metodom zastosowanym przez Panią Ilonę lekcja geografii była bardzo ciekawym doświadczeniem zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Była inspirującą dawką innowacyjnego podejścia do zajęć, krokiem wprzód w praktycznym nauczaniu języka obcego.

KRAJOBRAZ WIELKOMIEJSKIEJ WARSZAWY

Utworzono dnia 14.01.2019, 08:21