Trudny rok dla projektów

Utworzono dnia 31.12.2020

Dziś kończy się rok 2020r., który przyniósł nam wiele nieoczekiwanych zwrotów akcji oraz stresujących sytuacji w realizacji naszego nowego projektu „Nauka języków obcych specjalizacją SP Kopernik Bolszewo”. Zaplanowanych mieliśmy osiem wyjazdów szkoleniowych dla nauczycieli, z których udało nam się zrealizować do dziś sześć . Całkiem dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że w marcu z powodu pandemii COVID-19 wszystko stanęło w miejscu i nie sądziliśmy, że uda się jakikolwiek wyjazd.

A jednak z początkiem  lipca pojawił się cień szansy, który w sierpniu i październiku urzeczywistnił się w realną podróż w piękne krajobrazy Malty. Wszystko za sprawą bardzo elastycznego podejścia organizatora kursu oraz naszych wspaniałych nauczycielek. Sytuacja była bardzo niepewna i dynamiczna, co chwilę czytaliśmy niepokojące informacje na stronach MSZ oraz na stronach rządowych państw, gdzie miały odbyć się nasze kursy, o ograniczeniach w ruchu lotniczym oraz o obowiązku poddawania się kwarantannie.
Na szczęście wyjazdy odbyły się zgodnie z planem, a poniżej przedstawiamy krótkie relacje przygotowane przez uczestniczki projektu.

Kurs języka angielskiego "Fluency & Language Development for Educational Staff".

W dniach 17.08.2020 – 21.08.2020 uczestniczyłam razem z Anią Dzieweczyńską w kursie języka angielskiego "Fluency & Language Development for Educational Staff". Zajęcia odbywały się na Malcie w miejscowości St.Julian's w szkole językowej "Executive Training Institiute". Moja grupa liczyła 5 osób, zajęcia prowadził Stephen Andrew Axe – rodowity Anglik. Wprawdzie zespół składał się z samych Polek i jednego Szwajcara, nasz lektor bardzo pilnował i przestrzegał, żebyśmy porozumiewali się między sobą tylko po angielsku. Tak więc codziennie ćwiczyliśmy słownictwo, konwersację i gramatykę angielską. Zajęcia były bardzo interesujące i ciekawe, duży nacisk był położony przede wszystkim na rozmowy w języku angielskim. Aby przełamać barierę językową, prowadziliśmy dyskusje na temat literatury, filmu, kultury, rozmawialiśmy o swoich zainteresowaniach – oczywiście tylko po angielsku. Oprócz doskonalenia umiejętności językowych mieliśmy okazję pogłębić wiedzę na temat historii i kultury Malty. W ramach kursu organizatorzy zapewnili uczestnikom wycieczki fakultatywne z przewodnikiem do Mdiny, Valetty i na wyspę Gozo.

Mdina to miejscowość, która najbardziej mnie urzekła, to Miasto Ciszy, ponieważ obowiązuje w nim zakaz ruchu kołowego. Urokliwe wąskie uliczki tworzą niesamowity klimat, a budowle w kolorze piaskowca zachwycają prostotą. W Mdinie kręcono sceny do "Gladiatora" oraz "Gry o Tron", dlatego zdjęcie przy słynnych niebieskich drzwiach było obowiązkowym punktem naszej wycieczki po mieście.

Valletta – stolica Malty, to najbardziej słoneczna miejscowość w Europie, która słynie z licznych zabytkowych budowli. To miasto położone na wzgórzu, na nierównym terenie, dlatego część ulic zastąpiąno schodami, co tworzyło niesamowity efekt wizualny.

Wyspa Gozo, to wyspa radości, ponieważ jej maltańska nazwa oznacza właśnie radość. Na wyspie dominują klify i urwiska, które kontrastują z błękitną wodą Morza Śródziemnego. To właśnie tam znajduje się słynne Lazurowe Okno, które zostało zniszczone przez żywioł podczas jednego ze sztormów w 2017 roku.

Malta, to nie tylko zabytki, ale również wspaniała kuchnia śródziemnomorska. To ludzie życzliwi, przyjaźni i gościnni. Pobyt na Malcie to wspaniała, niezapomniana przygoda połączona z nauką języka angielskiego. Dzięki udziałowi w kursie poszerzyłam horyzonty językowe i kulturalne. Zyskałam motywację do dalszej nauki języka angielskiego. Przełamałam barierę językową. To było bardzo pouczające i ciekawe doświadczenie. Wiedzę zdobytą podczas kursu, na pewno wykorzystam w swojej pracy z uczniami.

Maria Matysek

Dnia 3 października tego roku z Gdańska wyleciałyśmy na kurs języka angielskiego na Maltę. Pełne obaw, gdyż podróżowanie w dobie koronawirusa nie jest łatwe. Malta przywitała nas piękną pogodą i temperaturą około 30 stopni. Kurs odbywał się w St.Julian’s w bardzo popularnym mieście na wyspie. Jeszcze na miejscu w Polsce rozwiązałyśmy test, który kwalifikował nas na odpowiedni stopień znajomości języka. Nasza grupa była polsko – niemiecka.  Zajęcia prowadziła miejscowa lektorka Tessie Bezzina. Zajęcia odbywały się w godzinach 9:00 – 14.30, potem miałyśmy czas na zwiedzanie, zapoznawanie się z miejscową kulturą, kuchnią i obyczajami. Na zajęciach pogłębiałyśmy umiejętności językowe, ale także poznawałyśmy historię Malty. Nawiązałyśmy znajomości nie tylko z Polakami z różnych zakątków kraju, ale z ludźmi z całego świata. Mamy nadzieję, że to cenne doświadczenie wykorzystamy w naszej pracy.

Anna Madej, Grażyna Klank

Kurs języka angielskiego na Malcie